Masowe zwolnienia i fatalne dane makroekonomiczne

W Europie zachodniej duża grupa firm ogłasza kolejne plany zwolnień pracowników. Najwięksi producenci aut ogłaszają redukcje zatrudnienia. Niemcy podają 400.000 miejsc pracy jest zagrożone tylko ze względu na zachodzące zmiany technologiczne w produkcji aut. Elektryfikacja czyli przejście na pojazdy elektryczne skutkuje mniejszym zapotrzebowaniem na pracowników. Mercedes planuje zwolnić 10 tysięcy pracowników w najbliższych latach. Inne branże także sygnalizują redukcje zatrudnienia tj. bankowość, przemysł hutniczy czy usługi.

Wyniki gospodarki w Polsce za grudzień rozczarowują gdzie dynamika produkcji przemysłowej w ujęciu miesięcznym spadła najwięcej od lat aż o 9,4% i wyniosła 3,8 proc.

Agencja ratingowa Moody’s wydała raport dotyczący perspektywy krajów wschodzących na rok 2020. Wpływ negatywnego otoczenia globalnego wydaje się istotnym czynnikiem pogarszającym sytuacje gospodarczą w Centralnej Europie.

Moody’s spodziewa się, że wzrost PKB w regionie Europy Centralnej zmniejszy się do 3,3% w 2020 r. a następnie w 2021 r. do 3%. W roku 2018 wynosił 4,3% a w 2019 r. spadł do 3,8%. Spowolnienie gospodarcze z roku na rok będzie najsilniejsze na Węgrzech, a następnie w Polsce, Rumunii i Bułgarii podają analitycy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.