Japończycy inwestują w Polski start up

Japońska Grupa Sumitomo Corporation zainwestowała 8,5 milionów złotych w właściciela serwisu e-podróżnik.pl. Dzięki tej inwestycji, Japończycy nabyli 12% akcji w spółce Teroplan S.A. będąca właścicielem taki marek jak: e-podróżnik.pl i Hoper. Przedmiotem działalności Teroplan S.A. jest rozwój międzymiastowego podróżowania typu door- to- door.

„Wsiadanie i wysiadanie jest możliwe w każdej, nawet bardzo małej miejscowości znajdującej się w obrębie trasy Hopera. Pasażerowie docierają do celu szybko i wygodnie – bez przesiadek i dźwigania bagaży. Hoper jest formą współdzielonego przejazdu, który oferuje pasażerom komfort jazdy samochodem, w cenie biletu komunikacji publicznej. Ten rodzaj transportu może być także remedium na 'białe plamy komunikacyjne', powstające w wyniku zamykania mało dochodowych regularnych połączeń autobusowych i kolejowych” – powiedział prezes Teroplan Andrzej Soroczyński

Głównym czynnikiem wpływającym na objęcie udziałów przez Sumitomo to aktualne wyniki działalności serwisów: ponad 40 tys. pasażerów podróżujących Hoperem na 13 dostępnych trasach w 2019 roku. Ponadto działalność przewoźnika jest oparta o technologicznie zaawansowane rozwiązania.

„Sumitomo zdecydowało się zainwestować w Teroplan ze względu na innowacyjną usługę Hoper, która rozwiązuje istotny problem społeczny związany z dostępnością do taniego i bezpiecznego podróżowania. Hoper, będący świetnym uzupełnieniem tradycyjnych przewozów autobusowych i kolei, doskonale pasuje do realiów rynków Europy Środkowo-Wschodniej. Dodatkowo know-how, obecnie budowany przez firmę, może zostać wykorzystany także w usługach transportu opartych o pojazdy autonomiczne. Sumitomo planuje aktywnie wspierać rozwój Teroplanu, który według naszej oceny jest jednym z najbardziej obiecujących polskich start-upów” – powiedział assistant director w Sumitomo Deutschland Dominik Słonecki.

Plany przedstawił prezes Teroplan Andrzej Soroczyński:

„W przeciągu dwóch najbliższych lat planujemy objąć siatką połączeń całą Polskę. A docelowo chcemy, aby usługa była dostępna także w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej – na początku w Serbii i na Ukrainie, gdzie już teraz Teroplan oferuje lokalne wersje e-podróżnik.pl. Znaczną część pozyskanych środków przeznaczymy także na dalszy rozwój technologii wspierającej zarządzanie Hoperem m.in. automatyzację procesu planowania tras czy zarządzania pojazdami. W tych działaniach Teroplan w dalszym ciągu będzie ściśle współpracować z Uniwersytetem Jagiellońskim”

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.