Chorwacja wprowadza niedzielę niepracującą jako kolejny kraj z Europy Centralnej

Europa centralna centraleu

Chorwacja wprowadza niedzielę niepracującą jako kolejny kraj z Europy Centralnej po Polsce i ogłosiła w zeszłym tygodniu nowe prawo. Rzecznik rządu Marko Milic powiedział, że nowe przepisy ograniczą liczbę i rodzaj miejsc pracy, które mogą pozostać otwarte w niedziele. Takie działanie ma poprawić równowagę między pracą, wolnym czasem i obowiązkami rodzinnymi mieszkańców kraju. Jest to zgodne z podobnymi przepisami w Polsce, wprowadzonymi w 2018 r. Chorwacja i Polska są kolejnymi krajami Europy Centralnej wprowadzającymi podobne rozwiązania w zakresie polityki pracy.

Według danych Eurostatu za 2019 rok Chorwaci mają jedne z najdłuższych godzin pracy w Unii Europejskiej. Wykazano, że przeciętny pracownik spędza 39,9 godziny tygodniowo w pracy, przy czym tylko Bułgarzy i Rumuni pracują dłużej – odpowiednio 40,4 i 40,5 godziny tygodniowo. Są one znacznie wyższe niż na przykład w Holandii, gdzie w pracy spędza się zaledwie 29,3 godziny tygodniowo. Średnia UE wynosi 36,2 godzin pracy tygodniowo i każdy kraj z Europy Zachodniej plasuje się poniżej tej średniej. W tym gronie nie występuję żaden kraj z Europy Centralnej. Jedynie w Estonii występuje najniższy czas pracy wynoszący 38 godzin tygodniowo w regionie Europy Centralnej.

Liczby te to nie tylko statystyki, ale mają rzeczywisty wpływ na jakość życia ludzi, co odzwierciedlają niektóre z najnowszych badań UE dotyczących satysfakcji z pracy i życia. Dane pokazują, że Chorwacja ma największy odsetek osób borykających się ze wszystkimi trzema problemami związanymi z równowagą między życiem zawodowym a prywatnym, jak określono w badaniu. Ponad 80% Chorwatów zgłosiło, że jest zbyt zmęczona pracą, by wykonywać prace domowe, prawie 70% twierdzi, że nie ma wystarczającej ilości czasu na wypełnianie obowiązków rodzinnych, a ponad połowa ma trudności z koncentracją w pracy z powodu obowiązków rodzinnych przynajmniej kilka razy w miesiącu.

Nowa ustawa o wolnym od pracy w niedzielę ma na celu rozwiązanie tych problemów i jest zgodna z dyrektywą dotyczącą równowagi między życiem zawodowym a prywatnym przyjętą przez Parlament Europejski w zeszłym roku i oczekuje się, że zostanie włączona do ustawodawstwa krajowego krajów UE do 2022 roku. poprawa praw pracowniczych Europejczyków poprzez wymóg, aby państwa członkowskie zapewniły więcej możliwości elastycznej pracy, co najmniej 10-dniowego urlopu ojcowskiego dla nowych ojców i / lub partnerów opiekujących się innymi osobami, wzmocnione prawa do dłuższego płatnego urlopu rodzicielskiego oraz wprowadzenie prawo do pięciu dni urlopu opiekuńczego.

Długie godziny pracy i towarzysząca im niewłaściwa równowaga między życiem zawodowym a prywatnym mogą prowadzić do znacznego spadku dobrostanu obywateli, często prowadząc do problemów związanych ze złym zdrowiem psychicznym i fizycznym. Okazało się, że przepracowanie, choć poważnie zagraża dobrobytowi, ma również negatywny wpływ na biznes i wzrost gospodarczy. Niższa jakość wykonania pracy i nieefektywność to tylko niektóre z problemów biznesowych wynikających z długich godzin pracy.

W Stanach Zjednoczonych szacuje się, że szkody psychologiczne, jakie wyrządzają pracownikom przepracowanie, mogą kosztować pracodawców nawet 190 miliardów dolarów rocznie w wydatkach na opiekę zdrowotną, ujawnia Harvard Business Review. W rozmowie z Guardian o sukcesie Szwecji w minimalizowaniu godzin pracy, właściciel firmy z sektora IT, Jakob Lagander, twierdzi: „Jest o wiele więcej leniuchowania, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Pracują dużo, ale są tak nieefektywni ”.

Jeżeli wschodząca Europa ma zwiększyć długość życia i jakość życia swoich obywateli, jednocześnie tworząc środowisko sprzyjające innowacjom i zaangażowaniu w miejscu pracy, istnieje pilna potrzeba zajęcia się kwestią równowagi między życiem zawodowym a prywatnym w regionie. Chorwacja pozostaje jednym z najgorszych członków UE w tej dziedzinie, ale zobowiązanie tego kraju do wprowadzenia niedzieli wolnej od pracy wskazuje na możliwą poprawę w nadchodzącej przyszłości.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.