Allegro wchodzi na giełdę w otoczeniu pandemii oraz boomu na zakupy online

Allegro IPO

Allegro wchodzi na giełdę w otoczeniu pandemii oraz boomu na zakupy online. Debiut lidera handlu przez internet w Europie Centralnej pozwoli pozyskać nawet 200 milionów euro nowego kapitału. Obecni udziałowcy sprzedadzą jedną trzecią akcji Allegro.

Debiut na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych może wycenić spółkę na poziomie 12 miliardów euro. Niektóre źródła wskazują na wycenę sięgającą nawet 13 miliardów euro. W każdym wariancie Allegro ma dużą szansa stać się największą spółką giełdową z wyceną przekraczającą obecnego giełdowego lidera CD Projekt, który obecnie jest wyceniany na 11 miliardów euro. Takie szacunki są rezultatem przyjętej wyceny Allegro opartej na wielokrotności rocznych wyników finansowych. I tak na 2021 spółka planuje zarobić 2 miliardy złotych (około 450 milionów euro). Przy takich rocznych wynikach, oczekiwana giełdowa wycena Allegro bazuje na 26 krotności rocznego wyniku EBITDA.

Dziennik Financial Times zainteresował się debiutem giełdowym lidera handlu przez internet w Polsce i Europie Centralnej. Moment wprowadzenia na giełdę odzwierciedla zwiększone zainteresowanie inwestorów zakupami online w związku z pandemią. Dziennik FT wskazuje na dwa istotne czynniki: udział w rynku oraz możliwa ekspansja Amazon na wschód co może spowodować spadek udziałów w rynku. Ponadto Allegro numer jeden rynku e-commerce w Polsce, został poddany kontroli przez UOKiK. Kontrola ma zweryfikować czy grupa nie wykorzystuję swojej pozycji rynkowej do stosowania nieuczciwych cenników dla uczestników platformy sprzedażowej. Kolejnym elementem wskazującym na zachowanie czujności jest wycena Allegro. Finncial Times przyrównuje debiut Amazona do Allegro. Grupa z Polski posiada zadłużenie 1,3 miliarda euro z szacowaną wyceną 12 miliarda euro, to jest 13 krotność oczekiwanych przychodów. Financial Times podkreśla, że przy takiej wycenie Allegro uzyskałoby wyższą ocenę niż Amazon. Z tego może wynikać, iż dziennik FT wskazuje na zachowanie ostrożności z wysokimi oczekiwaniami dotyczącymi debiutu Allegro na giełdzie GPW.

Grupa Allegro posiada 50% udział w rynku e- commerce z 12 milionami aktywnych klientów. Udział handlu przez internet w handlu internetowym w Polsce to zaledwie 8%, przykładowo w Wielkiej Brytanii to 18%. Z tego powodu potencjalny wzrost tego rynku może pozytywnie wpłynąć na przyszłe notowania grupy Allegro.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.